Yangın Kapısı

Project Bilgi

  • Kategori

    Yangın Kapısı

Olası bir yangın felaketiyle karşı karşıya kalındığında yapının içerisinde bulunan insanların dışarıya hızlı ve güvenli bir şekilde çıkabilmesi amacıyla özel olarak üretilen kapılardır. Yangın kapısı imalatı yangın yönetmeliğine uygun olarak yapılmalıdır. Herhangi bir kazaya imkan vermeyecek şekilde monte edilmelidir.
AKUT Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’nün 2013 yılı içerisinde yaptığı Acil Durum Değerlendirmeleri’ne göre ziyaret edilen işletmelerin %73’ünde acil çıkış kapıları yönetmeliğin öngördüğü koşulları sağlanmadığı tespit edilmiştir.

 

Yangın kapısı, yangın merdiveninin alevlerden ve dumandan korunması ve katlar arası yada yaşam alanlarına geçilmesinin önlenebilmesi için kullanılır. Mevcut yapıda bulunan insanların can ve mal güvenliğini sağlayan yangın önlemlerinin en önemli öğesidir. Yangın kapısı, öncelikle alevlerin geçişini engelleyerek yangının kontrol altına alınmasında çok önemli bir rol oynar. Yangına dayanıklı malzemeler ile imal edilen yangın kapıları mevcut yapıyı bölümlere ayrılır. Yapıda yangın çıkması halinde alev ve duman yangın kapısı sayesinde kısıtlı bir zamanda da olsa bir bölgede sınırlandırılarak diğer alanlara yayılması engellenir.
Yangın çıkış kapısı imal edilme amacını yerine getirilebilmesi için yangın kapısı standartları göz önüne alınarak uygun bileşenler ile imal edilmiş olmalıdır.

 

Buna göre standart ve yönetmeliğe uygun bir yangın kapısı nasıl olmalıdır?
Bir yangın kapısının faal olabilmesi için uygun olarak tasarlanması, imal edilmesi, montajının yapılması ve düzenli olarak bakımının yapılması gerekmektedir. Yangın kapıları çerçevesi, içerdiği dolgu maddesi, kapı kolu, contası ve menteşeleri, hidroliği, panik barı ve kilidi ile bir bütünlük sağlamalı ve bu şekilde teste tabi tutulmalıdır. Kullanılacak kişi sayısı 100 kişiyi aşan yerlerde ve mutlaka son çıkış kapılarında PUSH BAR veya PANİK BAR olmalıdır.
Panik Bar Nedir?
Yangın kapıları dışarıdan kilitli bile olsa panik bar sayesinde içeriden kolayca açılır.
Açmak için anahtara gerek yoktur. Uzunluğu kapı eni kadardır. Çocuk, yaralı yada hastaların herhangi bir noktadan uyguladığı hafif bir baskıyla açılabilecek kadar hassas tasarlanmıştır.

Kendi üretimimiz olan yangın kapılarıyla ilgili sizlere pek çok seçenek sunmaktayız. Detaylı bilgi için bize sitemizdeki irtibat numaralarından ulaşın.

 

Üretimimiz olan yangın kapısı temel özellikleri
1. Yangın esnasında alevlerin güvenlik holüne ulaşmasını engelleyen soğuk sıcak yangın contası.
2. 120 dakika boyunca yangına dayanıklılık.
3. Push bar yada panik bar seçenekleri.
4. Güçlendirilmiş çatlamayan ve duman geçirmeyen kanat tasarımı.
5. Sabit yada ayarlanabilir kasa özelliği.
6. Dört tarafından kapalı kasa özelliği.
7. Çift yada tek kanat seçeneği.
8. Bütün ral renkleri seçeneğiyle istenilen renkte boya uygulaması.

 

 

0212 445 55 61
https://www.balgrup.com