Osb Çatı Kaplama

OSB, Yönlendirilmiş Yongalevha” veya “Pilaka Levha” anlamına gelmektedir. Osb, Yüksek Mukavemetli Neme, Rutubete Dayanıklı Yapı ve Mobilyada kullanılan bir Levha’dır.

Yüksek yük taşıma kabiliyeti, ortam koşullarına bağlı olarak, boyut ve şeklinde değişiklik olmaması ve temiz bitişlerin etkileyici görünümü Osb levhayı inşaat endüstrisinde ve dekoratif amaçlı kullanımlarda ideal bir ahşap malzeme yapıdır.

Osb alternatif malzemelere göre ekonomik olması, kullanım kolaylığı, hızlı uygulama yapılması, stoklama ve nakliye kolaylığı sebebiyle yapı sektörünün alternatif malzemelere kıyasla en çok tercih edilen ürünü olmuştur.
Günümüzde Osb en çok yapı sektöründe kullanılmaktadır. Yapıların çevre emniyetinin alınmasında, Ara bölme duvarlarda. Asma kat yapımında, Zemin yükseltilmesi veya düzeltilmesinde, Çatı kaplamasında osb kullanımı en çok tercih edilen yerlerdir.

Osb (oriented strand board-yönlendirilmiş yonga plaka), uzun çam yongalarından üretilmiş üç katmanlı bir plakadır. Dış iki katmandaki yongalar, plakanın uzun kenarı boyunca, ortadaki katmanda ise, buna dik yönde yer alır. Yine Türkiye koşullarına uygun olarak, yongalar birbirlerine, gereğinden fazla miktarlarda sentetik bir reçine ile bağlanmıştır.

OSB uygulamalarının özellikleri çeşitlerine ve ihtiyaca göre değişir;
Osb-2 yüklenebilir, kuru ortamlara uygun,
Osb-3 yüklenebilir, nemli ortamlara uygun,
Osb-4 de ağır yük taşıma kapasiteli ve neme dayanıklı malzemelerdir.

OSB uygulamaları duvar ve ara bölmelerde,beton kalıbı olarak, ahşap merdiven yapımında, çatılarda, kiremit veya shingle altında, yükseltilmiş döşeme ve dekoratif tavan yapımında, dayanıklı paket, ambalaj ve sandık yapımında, mobilya endüstrisinde ve daha bir çok alanda sıkça tercih edilir.

Osb, panellerdeki nemlilik bulunduğu yere göre şöyle değişir;

  • Merkezi sistemde yapılan yapılarda, panellerindeki nemlilik %6-9,
  • Düzenli ısıtılmayan yapılarda, panellerindeki nemlilik %9-10,
  • Isıtılmayan yeni yapılarda, panellerdeki nemlilik %15-18,

Panelleri üretildiği zaman %8 nem içerir.

– 0216 335 55 61

– 0532 503 85 59