yangın merdiveni ölçüleri

Yangın Merdiveni Ölçüleri

Yangın Merdiveni Ölçüleri

Öncelikle yangın merdiveninin gerçek ismi kaçış merdiveni'dir. Halk arasında kullanılan ismi yangın merdiveni'dir.

Yangın merdiveni ölçüleri şu maddelere uygun olmalıdır:

Madde 1- Yangın merdiveninin (kaçış merdiveninin) hiçbir malzemesinde yanıcı malzeme kullanılamaz. Bu bahsi geçen merdiven yangına en az 120 dakika dayanıklı olmalıdır. 90 dakika duman sızdırmaz kapı ile diğer bölümlerden ayrılmalıdır.

Madde 2- Kaçış merdiveninin bulunma sayısına bakacak olursa; aksi belirtilmediği takdirde 25 kişiden fazla topluluğun bulunduğu yüksek binalar ile 50 kişiden fazla topluluğun bulunduğu her yapı, her bina en az 2 çıkış bulundurmalıdır. Bu kişi sayısı 500 kişinin üstünde olur ise en az 3 çıkış bulundurulmalıdır. 1000 kişinin üzerinde olur ise de en az 4 çıkış bulundurulması zorunludur.

Madde 3- Kaçış merdiveni yapının dışında kalabilir. Ancak bununla ilgili uyulması gereken birtakım kurallar mevcut. Mesela; bir yapının veya binanın yüksekliği 21.50 metreden fazla ise yapı dışına açık merdiven yapılmasına izin verilmemektedir.

Madde 4- Kaçış merdiveni kurulacak yapının yüksekliği 30.50 metreden fazla, 51.50 metreden az ise bu tür binalarda farklı olarak 2 Kaçış merdiveni kurulması gerekmektedir.

Madde 5- Kaçış merdivenlerinde her bölüm üzerinde 17 basamaktan fazla olmayan ve 4 basamaktan az olmayan mesafelerle merdivenlerin dönemeç yerlerinde bulunan genişçe bölümler yapılmalıdır.

Madde 6- Kaçış merdivenlerinin yerden yüksekliği en az 210 cm olmalıdır.

Madde 7- Merdivenlerin bitimlerinde ve dönemeç yerlerinde kot farkının en fazla 3 metre olması gerekmektedir.

Madde 8- Bir kaçış merdiveninin basamağının yüksekliği 175 mm’den fazla ve basılan alanın genişliği 250 mm’den az olamamaktadır.

Madde 9- Yangın merdiveni olarak kullanılmakta olan merdivenlerde basamağın en dar basılan alanının genişliği evlerde 100 mm’den az, diğer yapılarda 125 mm’den az olmamalıdır.

Madde 10- Ayrıca Yangın merdiveninin her iki tarafında da duvar, set veya korkuluk bulunması zorunludur. Eğer genişliği 80 cm ya da daha az ise bu tür yangın merdiveni sadece bir korkuluk yeterlidir denilmektedir. Bir yangın merdiveni başladığı kattan bitiş katına kadar kesintisiz halde olmalıdır.

yangın merdiveni ölçüleri

Uygun Fiyata Yangın Merdiveni

Yangın merdiveni ve tüm yangın söndürme sistemleri ile ilgili öğrenmek istediğiniz her türlü bilgiyi bize ulaşarak uzman ekibizden alabilirsiniz.
- 0216 335 55 61