yangın merdivenleri

Yangın Merdiveni

Yangın Merdivenleri

Günlük yaşantımız içerisinde bir çok nedenle gittiğimiz iş yerlerinde, konutlarda ve hatta sokaklarda dahi yangın merdivenleri karşımıza çıkmaktadır. Ulaşımımızı kolaylaştırmak için yapılmış merdivenlerin dışında bizim için can güvenliğimizi sağlayan merdiven yangın merdivenidir. Yasal zorunluluktan ve hayat kurtarmak adına yangın merdiveni tüm yapılarda olmalıdır. Ancak yangın merdivenleri dışında birçok merdiven türü de bulunmaktadır.

Merdiven öğelerinin her biri merdivenin bütünlüğünü ve dayanıklılığını desteklemek adına çok önemlidir.

Kiriş: Farklı şekil ve ölçülere sahip olsa da her merdivende olan ana elemandır. Merdivende basamaklar kirişlerle birbirilerine bağlanır.

Basamak: Merdivenlerde ayak basılan yerlerdir.

Parmaklıklar: Merdivenin yan kısımlarında olur ve merdiveni kullanırken düşmeleri engelleyici güvenlik için önemli öğedir.

Sahanlık: Kullanılan yeri ve amacına uygun olarak ölçüleri farklılık gösterebilen ve iniş çıkışlarda dinlenme maksadıyla yapılan basamaksız bölümlerdir.

Kullanım Amaçlarına Göre Merdiven Çeşitleri

Servis Merdivenleri: Her binada bulunmazlar. Sadece çeşitli hizmetlerin gerçekleştirilmesi amacıyla yapılan merdivenlerdir. Genel olarak otel ve alışveriş merkezi gibi yapılarda bulunurlar.

Genel Merdivenler: Genel ulaşımı sağlamak ve kolaylaştırmak amacıyla yapılmış olan merdivenlerdir.

Yangın Merdivenleri: Genelde yapıların dış kısmında bulunurlar. Yangın yada benzeri bir felaket anında bina içinden güvenli kaçışın sağlanması için yapılırlar. Yasal olarak da her yapıda bulunması zorunlu kılınmıştır.

Merdiven teknolojisi alanında çelik ve alaşımlardan yapılan merdivenler ve karma merdivenler ön planda tercih edilirler. Her çeşit merdivende basamak ölçüleri ve eğim açısı hesaplaması çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Basamak boyutları basıldığında rahatça normal bir insanın topuğu dışarıda kalmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Dik merdivenlerde bu pek mümkün olmadığından dolayı mecburen bu kolaylığı sağlamak amacıyla önü açık yani rıhtsız yapılır.

Eğimlerine Göre Merdiven Çeşitleri
Merdivenler açı olarak 20 ila 60 derece arasında yapılırlar. Bu eğim dilimi içerisinde yapılan merdivenler 4 ayrı gruba ayrılır.

Çok dik merdivenler (45-60 derece arası)
Dik merdivenler (36-45 derece arası)
Normal merdivenler (24-36 derece arası)
Yatık merdivenler (20-25 derece arası)

Ucuz Yangın Merdiveni

Ucuz yangın merdiveni ve tüm yangın söndürme sistemleri ile ilgili öğrenmek istediğiniz her türlü bilgiyi bize ulaşarak uzman ekibizden alabilirsiniz.
- 0216 335 55 61