yangın kapısı

Yangın Kapısı

Yangın Kapısı

Yangın kapısı ve yangın merdivenlerinin temel destekleyici unsuru olup bir yangın olayıyla karşılaşıldığında binanın içinde olan bütün insanların dışarı hızlıca ve daha da önemlisi güvenle çıkabilmeleri için üretilen özel bir teknikle imal edilen kapılardır. Yangın kapıları yangın yönetmeliği gözetilerek uygun bir biçimde imal edilmeli ve yine uygunca monte edilmelidir.

İmalatındaki titizlik kadar montajı da hiçbir kazaya yada kullanım zorluğuna olanak vermeyecek şekilde titizlik içinde yapılmalıdır.
Yangın kapıları dışarıya kaçışı sağlamanın yanında yangın merdiveni içerisine alev ve dumanın girmesini önler. Diğer yaşam yada kaçış yollarına alevin veya dumanın girmemesi çıkış yapıldığı sırada oldukça önemlidir.

Yangın kapıları kaçış için gerekli olduğu kadar alevin geçişini de engellediği için söndürme sırasında yangının kontrol altında tutulması için de gereklidir. Bu özel kapının imalatı tamamen yangına dayanıklı özel malzemelerden yapılmalıdır. Binada çıkan yangın güvenlik ve söndürme ekipleri yardıma ulaşıncaya kadar duman ve alevler yangın kapıları ile kısa bir zaman sürse de kaynak bölgede hapsedilerek diğer yaşam veya kaçış alanlarına sıçraması engellenir.

Buna göre yangın kapısı yönetmeliği esas alınarak tasarlanan standart yangın kapısı özellikleri nasıl olmalıdır?

Yangın kapılarının aktif olarak amacına uygun olarak kullanılabilmesi için 2 temel faktör vardır. İmalat ve montaj. Yangın kapısı çerçevesi, kasası ve contası, içerisinde kullanılan yangına dayanıklı dolgu maddesi,  kolu,  kilidi, yangın kapısı menteşesi ve hidroliği ile bir bütün olarak tasarlanmalı imalat ve testleride bu bütünlük içinde yapılmalıdır. Yangın kapıları binada bu kapıları kullanacak insan sayısı 100 kişiyi aşıyorsa ve mutlaka PUSH BAR veya PANİK BAR sistemiyle imal edilmelidir.

Panik Bar Nedir?
Kapı dışarıdan kilitli olsa bile içeriden kolayca açılmasını sağlayacak ve anahtar gerektirmeyen özel bir sistemdir.
Uzunluğu kapının enini kapsar ve çok hafif bir temas halinde bile kolaylıkla açılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sebeple her insanın kolayca kullanma olanağı vardır.
Firmamız olarak yangın kapıları üretimmizi kendi atölyemizde yapmaktayız. Hiç bir aracı kullanmadan imal ettiğimiz ürünlerimizi piyasadaki rakiplerimizin aksine oldukça uygun fiyata pazarlamaktayız.

Uygun Fiyata Yangın Merdiveni

Yangın merdiveni ve tüm yangın söndürme sistemleri ile ilgili öğrenmek istediğiniz her türlü bilgiyi bize ulaşarak uzman ekibizden alabilirsiniz.
- 0216 335 55 61