Çelik Çatı

Şirketimiz 15 yılı aşkın bir süredir çelik çatı sistemleri ve çelik konstrüksiyon alanlarındaki uzmanlığıyla yanı sıra çatı yapımı, tamiri ve çatı ile ilgili her konuda profesyonel hizmet vermektedir.

Bal Grup olarak bütün imalatımızı uzman ekibimizle kendi fabrikamızda yapmaktayız. Malzemelerimizi tedarik ettiğimiz firmalar ile uzun yıllardır çalışmaktayız. Bu sektörde güvenin ve güvenliğin esas alınması gerektiğinin bilincinde olarak müşterilerimizin ve çalışanlarımızın güvenliğine verdiğimiz değer ile yüksek kalitedeki malzemeyle hassas işçiliği birleştirerek yaptığımız tüm projelerin mükemmel olmasını hedefliyor ve sağlıyoruz.

Çelik temelli yapı sistemleri uzun ömürlü yapımı kolay, ekonomik, hatasız üretime olanak sağlayan sistemlerdir. Her türlü iklim şartlarında kısa süren güvenli imalat ve montaj olanağı sağlar. Diğer yapı türlerine oranla daha hafif ve deprem gibi afetlere dayanıklıdır. Çeliğin geri dönüşüme olanak sağlayan bir materyal olmasıyapı sektöründe daha fazla tercih edilmesine sebepdir.

Ayrıca yapı bileşenlerinin ve yapım sisteminin hafif olması sebebiyle deprem kuvvetlerine daha az maruz kalırlar ve binaya gelen yükün azalmasını sağlarlar. Bu sebepten dolayı, beton yapı ve hadde profil çelik konstrüksiyon binaların çatılarında da hafif çelik konstrüksiyon çatı sistemleri sıkça tercih edilmektedir.

Çelik yapı sistemlerinde çatı formu eğimli çatı ve teras çatı olarak uygulanır. Hafif çelik yapılarda 600'den az eğimli yüzeyler duvar olarak analiz edilmezler, eğimli çatı olarak analiz edilirler. Hafif çelik konstrüksiyon ile tek yöne eğimli çatı, kırma çatı, oturtma çatı, mansard çatı gibi eğimli çatılar inşa edilir.  Çatı konstrüksiyonu mertekler ile veya makas kirişler ile çözülür, ancak makas kiriş çözümü sistem ekonomisini zorladığı için tercih edilmez. Teras çatılarda parapet yüksekliği Türkiye‘ de geçerli imar yönetmelikleri ile en fazla 1 M. olarak sınırlandırılmıştır.

Öğrenmek istediğiniz tüm sorularınıza doğru cevabı almak için lütfen bizi irtibat numaralarımızdan arayınız. Mühendislerimiz size her konuda yardımcı olucaklardır.

www.balgrup.com
0212 245 55 61

 

Çatı sistemleri ile ilgili her türlü bilgiyi sitemizden yada irtibat numaralarımızdan bize ulaşarak ekibimizden öğrenebilirsiniz. Firmamız talebiniz doğrultusunda yerinizde ücretsiz keşif yaparak size alabileceğiniz en kaliteli ve uygun fiyatlarla teklif verecektir.

Çatı yapımı, çatı aktarımı, çatı kaplaması, izolasyon ve yalıtımının gereğine uygun olarak yapılabilmesi için profesyonel bilgi ve yüksek deneyim gerektirir. Sağlıklı bir verebilmeniz açısından mühendislerimiz ve ustalarımızla derlediğimiz bilgileri sizinle paylaşmak isteriz.
Mesnet açıklığı fazla olan atölye, depo, fabrika gibi yapıların çatıları genellikle çeliktren yapılır. Çelik, demir maddesinin yüksek dereceli fırınlarda eritilmesi sonucu ortaya çıkan ham demirin yine özel fırınlarda tekrar eritilip içine katkı maddeleri konulmasıyla elde edilen bir maddedir. Çeliğin sertliğini ve dayanıklılık derecesini içerisindeki karbon oranı belirlemektedir.

Fabrikalarda çeliğe yapılan şekillendirmeye Haddeleme ve bu işlemin yapıldığı ürünlere Hadde Mamulü adı verilir. Günümüzde büyük yapıların çatılarının çelikten yapılmasının pek çok sebebi vardır.  Herşeyden önce dayanıklılık ve güvenlik önde gelir. Çelik, diğer çatı malezemelrinden çok daha hafif ve çok daha güçlü, dayanıklıdır. İmalatı, montajı ve bakımı çok daha kolaydır.Uzun ömürlü olması da ayrı bir tercih sebebidir.

Firmamız www.balgrup.com olarak çelik çatı konusundaki uzman mühendislerimiz ve ustalarımızla 10 yılı aşkın bir süredir Türkiye’nin her bölgesinde profesyonel hizmet vermekteyiz. Referanslarımızdan da anlaşılacağı gibi çelik çatı ve çelik konstrüksiyon imalatı ve montajı konusunda ülkemizin en ciddi çalışan başarısı tescillenmiş firmalarından biriyiz.

Çatı bir binanın en önemli yapı elemanlarından biridir.Çatıların uzun ömürlü, sağlam ve zaman içerisinde sorun çıkarmayacak şekilde yapılabilmesi için en iyi kalitede malzeme kullanımı ve usta bir işçilik gerekmektedir. Çatılar fiyat bakımından yapıdaki inşaat maliyetinde çok az bir yer kaplar. Ancak yapının kullanılmaya başlanmasıyla en fazla sorun yaşanan yer yine çatıdır. Bunun sebebi ya işçiliğin yada kullanılan malzemenin kalitesizliğinden kaynaklanır.

Çatı eğimi hesabı uzman bir mühendislik bilgisi, uygulanması ise kaliteli bir işçilik gerektirir. Firmamız www.balgrup.com olarak sizlere bu konudaki en iyi hizmeti vereceğimizi garanti ederiz. Çatı izolasyonu yada çatı yapımında amaç çatıyı binanın süsü olarak göstermek değildir. Gereken estetik tasarım doğrultusunda yalıtım ve sağlamlık ve işlevsellik bir çatının en önemli özelliğidir. Tasarruf sağlamak amacıyla ısı kaybını en aza düşürerek yapının konumu, iklim şartları kullanım şeklide göz önüne alınarak binaya en uygun çatı sistemini seçmek ve doğru uygulama ile beklentinizi tam olarak karşılamak bizim görevimizdir.

Çatı Eğimi Hesaplanması
Projeler oluşturulurken çatı eğimi yüzdelik değerler ile gösterilir. Bu yüzdelik değerleri hesaplamak oldukça basittir. Örnek olarak projede %10 eğimli bir çatı gösteriliyorsa çatı eğiminin başlangıç noktasından mahya noktasına kadar olan yatay ve dik uzaklığının birbirine oranı 1/10 olur. Mahya noktası çatının en tepe noktasıdır. Eğimin başladığı yerden mahya noktasına kadar giden doğrultuda 10 metrelik bir ilerleyiş 1 metre yukarı doğru çıktığınızı gösterir. %20 ve daha az eğimli çatılar düşük eğimli çatılar olarak sınıflandırılır. Üzeri kullanılmayacak çatılar eğimli olarak yapılır. Çatı eğimi yapının bulunduğu bölgedeki iklim  şartlarına, kullanılacak malzemenin cinsine ve çatı aralalığından nasıl yararlanılacağına bakılarak hesaplanır. Ayrıca imarlı bölgelerde imar yönetmeliğine uygun şartlar esas alınmalıdır. Çatı eğimi binanın cephesinden hesaplanır saçaklar hesaba katılmaz. Kapalı çıkma bulanan ve bu çıkma, bina yüksekliğince devam eden kısımlarda da çatı eğimi çıkma ucundan hesaplanır. Ancak çatı, alınan eğimle bulunan  mahyanın, sacak ucuyla birleştirilmesiyle oluşturulur.

İstanbul İmar Yönetmeliği Çatılar İle İlgili Maddeler

MADDE 7.02
Çatıların, civarındaki cadde ve sokakların karakterine göre yapılacak binanın durum ve ihtiyacına uygun olması şarttır.

 • 7.02.1. Çatı Eğimi:
  Çatı yüzeylerinin meyili %45’i geçemez. Hiçbir durumda mahya yüksekliği 5.00 mt.yi geçemez. Çatı yüzeylerinin meyili saçak ucundan hesaplanır ve çatı yüzeyleri açık cephelerin saçak uçlarına dik akıntılı olarak düzenlenir. 5.00 metreyi geçmemek şartı ile hesaplanacak mahya yüksekliklerini asmamak ve en çok meyil içinde kalmak şartıyla çatı sekli serbesttir. Çatılarda gizli dere uygulamalarında; max çatı eğimi  son kat döşeme seviyesinden başlatılarak hesaplandığında ulaşılacak mahya seviyesi asılmamak şartıyla çatı 50 cm. iç parapet üzerinden başlatılabilir. Bodrum hariç 2 katı geçmeyen ayrık nizam binalarda çatı arası piyesi ve çatıdaki değişik çözümlerin kabulünde Belediyesi yetkilidir.
 • 7.02.2. Çatı Arasını Kullanma:
  Çatı aralarına bağımsız bölüm yapılamaz. Bu kısımlarda ancak su deposu, asansör kulesi, doğalgaz yönetmeliğine uygun olarak kazan dairesi ile son kattaki bağımsız bölümlerle irtibatlı piyesler yapılabilir. Bu piyesler; çatı eğimi içerisinde kalmak koşuluyla, ait olduğu bağımsız bölümün son kattaki sınırlarının kapladıgı alanı geçmemek, minimum piyes ölçülerini sağlamak şartı ile yapılabilir. Çatı eğimi içerisinde kalmak şartıyla bu alanlar için belirlenen asgari yükseklik şartı aranmaz. Çatı piyeslerinin ait olduğu bağımsız bölümün son kattaki sınırlarının %25’ini asmamak, bağımsız bölümler arasındaki terasların  birbirlerine olan mesafeleri en az 4.00 m. olmak ve saçak ucundan itibaren derinliği en az 3,00 m olmak şartıyla, bağımsız bölüme ait teras yapılabilir. Çatı arasının son kat bağımsız bölümü ile birlikte  kullanılması amacıyla son kat tavan betonu kısmen veya tamamen yapılmayabilir. Son kat tavan döşemesi en yüksek mahya kotunu asmayacak ve en fazla çatı eğimi içinde kalacak şekilde eğimli olarak tertip edilebilir. Avan projesine göre uygulama yapılan alanlar ile, konut ve ticaret,konut+ticaret alanlarının dışında çatı arası piyesi yapılamaz.
 • 7.02.3. Çatı Dışına Tasma:
  Merdiven evi, ışıklıklar, duman ve hava bacaları çatı mahyasını (0.50) m. asabilir. İkili blok ve blok nizam binalarda komsu duvarlar çatı arasında da devam edecek ve çatı örtüsünü en az (0.50) m. asacaktır. TSE standartlarına göre projelendirilecek asansör kulelerinin en az ölçülerdeki bölümlerinin çatı örtüsünü asmasına izin verilir. Bu maddede belirtilenler ve 8.03 maddesindeki çatı piyeslerinde düzenlenecek pencereler dışında çatı örtüsü üstünde hiç bir çıkma ya da çıkıntı yapılamaz.
 • 7.02.4. Teras Çatılar:
  Teras çatılarda merdiven evi, asansör kulesi, teknik olarak gerekli ise ortak anten, yüksekliği kadar cephe hattından çekilmek kaydı ile güneş enerjisi, otopark, ilgili kuruluşlardan (DLH) uygun görüş alınmak kaydı ile helikopter iniş pisti, su deposu ve peyzaj düzenlemesi yapılabilir. Đlan reklâm amaçlı panolar konulması belediye iznine tabidir. Teras çatılar sadece ortak alan olarak kullanılabilir. Teras çatılarda ısı ve su yalıtımı uygulanması ve kenarlarda en çok 1.00 m. Yüksekliğinde parapet veya korkuluk yapılması zorunludur. Bu tür korkulukların deprem yüklerinin altında devrilmesinin önlenmesi için gereken tedbirler alınmalıdır. Teras çatılarda bahçe düzenlemesi yapılabilir. Bahçe düzenlemesi yapılabilmesi için gerekli olan 50 cm. toprak dolgu, parapet yüksekliğine dâhil edilmez. Ortak alan olarak kullanılan teras çatılarda bahçe düzenlemesi yapılması halinde merdiven evi yanında, bina sakinleri tarafından kullanılmak üzere, wc, lavabo, çay ocağı, bahçe düzenlemesinde kullanılacak malzemeleri depolamak için toplam teras alanının %10 unu geçmeyen ve en fazla 20 m2 kapalı mekân oluşturulabilir. Bu alan; merdiven evine bitişik olarak, bina ön cephesine asgari 3.00 m.den fazla yaklaşmayacak şekilde düzenlenecek ve katlar  alanına dâhil edilmeyecektir.
 • 7.02.5. Çatı Hükümlerine Tabi Olmayan Yapılar:
  Avan proje uygulamalarına ilişkin yapılar, korunması gerekli taşınmaz kültür varlıkları, anıtsal yapılar, sanayi yapıları, resmi ve umumi yapılar, dini yapıların çatıları ve bunların yeni yapılacak yada tamir veya tadil edilecek bölümlerinin çatıları bu madde hükümlerine tabi değildir. Kat Mülkiyeti Kanunu hükümleri saklıdır.
 • 7.02.6. Genel Hükümler:
  Çatı arasına çıkan merdivenler ve asansör kuleleri bina ön cephesine asgari 3.00 m.den fazla yaklaşamaz. Umumi binalar, sağlık ve eğitim tesisleri, içinde patlayıcı madde bulundurulan binalar ile yüksek yapı ve tesislere paratoner konulması mecburidir. Her türlü binanın çatısına birden fazla TV, radyo ve diğer amaçlı kullanımlar için anten tesis edilemez. Yüksek yapılar ile havaalanı uçuş koridoru dâhilinde en fazla yükseklikteki yapılarda belediyesince uygun görülecek yerlerde uyarı lambası tesis edilecektir.
 • 7.02.7. Saçaklar:
  Saçak genişliği maksimum (0.60) mt. dir. Saçak ucu seviyesi son kat döşeme seviyesidir. Saçak genişliği en fazla (0.60) mt. dir. Saçak ucu seviyesi son kat döşeme seviyesidir. Ayrık yapı nizamına tabi olan yerlerde zemin katta ve dıs cephelerde bina sahasına dahil edilmeyen boşluklar oluşturularak yapılan binalarda bu boşluklar üzerinde yapılacak saçak uçları birleştirilebilir. Ön bahçesiz binalarda yapılacak giriş saçaklarının genişliği (0.60) mt. yi geçmemek şartıyla, en alçak noktası yaya kaldırımı (tretuvar) üst seviyesinden (2.40) mt.den az olamaz. Ön bahçeli binalarda ise giriş saçak genişliği (1.50) mt.ye kadar  artırılabilir. Ancak bodrum hariç 4 katı geçmeyen ayrık nizam binalarda saçak ucu ile parsel sınırı arasındaki mesafe hiçbir noktada 2 mt.nin altına düşmemek şartıyla saçak genişliğinin en fazla 1.00 m.’ ye kadar yapılmasının kabulüne Belediyesi yetkilidir.
 • 7.02.8. Dış Görünüm:
  Belediyeler mahallin, çevrenin ve bitişik bina veya binaların özelliklerine göre görüntü kirliliğine meydan vermemek için yapılar arasında uyum sağlamak, güzel bir görünüm elde etmek amacıyla dış cephe seklini boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini ve rengini tayin etmeye yetkilidir. Evvelce yapılmış olan yapılar için de bu yetki kullanılabilir.

 

Çatı Aktarımı

Kiremit ile kaplı olan bina çatıları iklim farklılıkları, zaman aşımına bağlı yıpranma ve üzerinde yürünmesi gibi etkenlerle kar ve yağmur sularına karşı koruma özelliğini kaybeder. Bundan dolayı yapılan tadilat ve onarım işlerine aktarma denir. Aktarma mevcut kiremit komple kaldırılıp temizlenmelidir. Mevcur çatı kargasın’ın kırık ve çürükler yenilenmelidir. Çatı döşeme üzerine su izolasyon örtüsü yağmurun çatı  arasına sızıntı yapacagını hesap edip düzgünce serilmelidir. Açılan mevcut kiremitlerin kırıkğı çürüğü ayrılıp kiremitler birbirinden şaşırtmalı olarak düzgünce dizilmelidir. Bu tamirat işleminde çatının su  yalıtımı, ısı yalıtımı, yağmur oluklarının yenilenmesi ve izole edilmesi, çatıkarkas onarımı gibi çatının tamamı elden geçirilir.

Firmamızın merkez ofisi İstanbul'un en eski ve kıymetli semtlerinden biri olan Beyoğlu'nda bulunmaktadır. Üretim atölyemiz Ümraniye'dedir.Yurt dışı da dahil olmak üzere tüm yurt içinde güvenirliği, kalitesi ve farklı vizyona sahip oluşuyla piyasanın en tercih edilen markası olan BAL GRUP, yapılmasını istediğiniz uygulama ile ilgili olarak uzman ekibimizle gerekli keşifleri yaparak sizlerle öncelikle profesyonel bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan onur duyar.Gerekli şartlar sağlanıp uzlaşmamızın akabinde size verdiğimiz termin süresinde işimizi bitirip olabilecek en mükemmel sonuçla teslim ederiz. Bizlere ulaşabilmek ve merak ettiğiniz her konuda bilgi alabilmek için lütfen sitelerimizdeki irtibat numaralarından arayınız.

www.balgrup.com
0212 245 55 61

Çelik Çatı Makaslarının Yapımı

 • Perçinle Yapılan Çatı Makasları:
  Yapılışlarının kolaylığı yönünden, çelik çatı makasları genellikle sırt sırta çift köşebent ile yapılmaktadır. Düğüm noktalarında korniyerler arasına levhalar konulmakta ve bağlantılar perçinlerle yapılmaktadır. Çelik Çatı makaslarında kullanılan en küçük köşebent kesiti (L 50 x 50 x 5 mm) En küçük perçin çapı ise d = 13 mm. alınmaktadır.
 • Kaynakla Yapılan Çatı Makasları:
  Genel olarak alt ve üst başlıkları “çift köşebent, T ya da I profil demiri” şeklinde çubuklara sahip olan Çatı makaslarının elemanları birbirlerine kaynakla bağlanmaktadır. Askı ve payandalar tek ya da çift  köşebent olurlar. Düğüm noktası birleşimleri de profil, korniyer ve bağlantının durumuna göre levhalı ya da levhasız olabilmektedir. Gerek perçinle gerekse kaynakla yapılan çelik Çatı makasla üzerine atılan aşıklar genellikle I, bazı durumlarda da U ve Z Profillerinden yapılmaktadır. Çatı makası veya kalkan duvara dik olarak gelen rüzgar etkisini önlemek üzere Çatı düzlemine paralel “rüzgar kirişleri” konulması  gerekmektedir Kirişlerin boyutları çoğunlukla L.45.45.5 lik köşebent ve , ≠ 60.6 lik lamalardan oluşmaktadır.

 

Çelik Çatı Yapım Aşamaları

Öncelikle müşterimizin talebi üzerine detaylı bir keşif ve karşılıklı bilgi alışverişi yapılır. İstenilen ayrıntılar varsa bunlar göz önüne alınarak işinin ehli mühendislerimiz tarafından detaylı projelendirme yapılır. Mühendislerimiz,ustalarımız ve müşterimizle bir arada detaylı bir şantiye iş programı hazırlanır. Kullanılacak malzemeler, çalışacak personel, makine ve gerekli teçhizatın detaylı listesi çıkarılır. Malzemenin hazırlanması ve işçilerin işe kanalize edilmesi, yapısal çeliğinimalatı, yerine ulaşımı ve montajı, uygulama resimleri standartlara uygun olarak yapılmalıdır. Atölye-şantiye arası ulaşım, bindirme, indirme işlemleri ve şantiyede istifleme,koruyucu astar boyayı zedelemeyecek şekilde yapılmalıdır. Makas ve kirişler dikey konumda konularak korunmalı. Toprakla temas etmesi önlenmeli, çelik yapı elemanların  üzerinde su kalmamasına dikkat edilmeli, çok sıralı istiflerde yatay ve düşey ahşap takozlar kullanılmalıdır.

Tüm bunlar gereksiz detaylar gibi görünebilir ancak yapının kalitesini belirleyen yegane unsurlar olduğu bir gerçektir. Firmamız www.balgrup.com olarak yaptığımız her işin altına itibarımızla imza attığımızdan
dolayı profosyonel kadromuzla en ince detaylara gerekli önemi vererek belli bir disiplin içerisinde çalışmak en önemli önceliğimizdir.

Delme işlerinde Cıvata delikleri, TS 648 standardı uyarınca cıvata çapında 1- 2 mm. büyük açılır. Cıvata delikleri genellikle matkapla açılır ancak malzeme et kalınlığında 10 mm.'den az ve azami açılacak delik çapının 2/3'ü olması hâlinde zımba makinesi ile açılabilir. Uygun olmayan ankraj delikleri için düzeltme yoluna gidilmemeli, ankraj delikleri yeni parça üzerine yeniden açılmalıdır. Kaynak işleri TS 3357  standardı kurallarına göre yapılır. Kaynak tekniği ile ilgili her türlü işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri alınır. Kaynak yapılacak malzemelerin yüzeyi bütün pürüzlerden arıtılır. Kaynak işlerine başlamadan önce projelerde öngörülen kaynak ağzı açılır. Kaynak yükseklikleri projede belirtildigi gibi olmalı ve kaynakların düzgün olmasına, taşkınlık yapmamasına dikkat edilmelidir. Kaynak yapıldıktan sonra cüruflar  tamamen temizlenmeli ve imalatı bitmiş çelik konstrüksiyon üzerinde asla kaynak cürufu bulunmamalıdır.

Genel olarak bina katlarında yükler arttığından kolon kesiti değişir. Çelik yapılarda kolonlar genellikle kat seviyesinde eklenir. Üst üste gelen kolonlarda kesitler aynı ise yüzeyden alıştırıldıktan sonra profilin yanlarına en az iki yardımcı levha konularak cıvatalarla birleştirilir.

Tüm bu teknik detaylara uyularak yapılan projelerimiz her daim başarıyla sonuçlanmış ve www.balgrup.com olarak itibarımızı çok daha yükseklere taşımış bulunmaktayız.

Firmamız uzun yıllardır sadece İstanbul'da değil tüm Türkiye'de hizmet vermektedir. Bünyemizde bulunan sitemizden www.balgrup.com adresimizden diğer tüm illere vermiş olduğumuz hizmetlerimizi  inceleyebilir ve bizimle irtibata geçebilirsiniz.
0212 245 55 61

Firmamızın merkez ofisi İstanbul'un en eski ve kıymetli semtlerinden biri olan Beyoğlu'nda bulunmaktadır. Üretim atölyemiz Ümraniye'dedir. Yurt dışı da dahil olmak üzere tüm yurt içinde güvenirliği, kalitesi  ve farklı vizyona sahip oluşuyla piyasanın en tercih edilen markası olan www.balgrup.com yapılmasını istediğiniz uygulama ile ilgili olarak uzman ekibimizle gerekli keşifleri yaparak sizlerle öncelikle profesyonel bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktan onur duyar. Gerekli şartlar sağlanıp uzlaşmamızın akabinde size verdiğimiz termin süresinde işimizi bitirip olabilecek en mükemmel sonuçla teslim ederiz.

İşimize itibarımıza verdiğimiz önemle ve sizlere verdiğimiz değerle disiplinli ve uyumlu çalışan ekibimizle amacımız %100 müşteri memnuniyetidir.